7.-8.8.2010Korpisota: Kenttävartio kiipelissä (mennyt)
| Paikka: | Inkoo |
| Järjestäjä: | Dog Green |
| Pelin kotisivut: | www.kolumbus.fi/~w482248/dog_green/korpi/ |
| Ikäraja: | 16 |
| Pelimaksu: | 12 |
| Pelaajaraja: | 40 |
"Kenttävartio Tapista ilmoitettiin, että klo 11.15 oli hälyytysmiinakenttään n. 1 km Kohmolammesta etelään mennyt vih.partio, jossa oli 5 miestä, vetäytyi takaisin itään. Lisää odotellaan..."
- - Rajajääkäripataljoona 8:n sotapäiväkirjasta 7.8.1943 - -
Peli on jatkoa viimevuotiselle pelille. Tapahtumat sijoittuvat ns. Vuokkiniemen kaistalle, asemasodan harvasti puolustetulle rajavyöhykkeelle Uhtuan korpimailla loppukesästä 1943.
Tällä pohjoisella alueella molemmat osapuolet suorittivat partiointi- ja sissi(partisaani-)toimintaa vihollisen selustassa. Molemmat osapuolet pyrkivät myös mahdollisimman tehokkaasti tältä toiminnalta puolustautumaan rajavartioinnin ja vastaosastojen avulla.Partiointipainotteisessa pelissä suomalainen joukko-osasto miehittää kahta kenttävartiota ja näiden välistä miinoitettua yhdyskaistaletta. Keskustukikohdasta on kehoitettu tehostamaan toimintaa, sillä Neuvostoliiton epäillään suunnittelevan suuren iskuosaston lähettämistä rajan yli.Jos rajanylitys tapahtuu, ajetaan vihollisia kiinni vaikka yön yli.
Kovin paljon ei ammuta - jos partisaanit ovat ovelia, ei ollenkaan. Viimevuonna oli koko pelissä yksi osauma viholliseen, yksi omaan.
Pelissä ei ole respoja ollenkaan - toipuminen tapahtuu oman joukon matkassa, tovereiden avustamana.
Suomalaisilla varustuksena on jatkosodan mukainen sotilasvarustus, neuvostoliittolaisilla varustuksena osalla sotilas-, osalla siviilivarustus.
Tarkempaa tietoa pelin sivuilla ja Etulinjan foorumilla.


