Toisen maailmansodan aseiden malliston lisääntyessä on pelikelpoisia konekivääreitä saatu yhä odottaa. Muun muassa järkihintaiset, joskin laadultaan vaihtelevat MP-40:n ja StG44:n markkinoille tuonut kiinalaisvalmistaja AGM on jo pitkään vuotanut odottavalle softaajakansalle huhuja tuloillaan olevasta MG-42-konekivääristä. Ensimmäiset kuvat ovat ilmestyneet nettiin, joten oletettavasti jotain on ihan oikeasti tapahtumassa.
Ennakkotietojen mukaan ase tulisi olemaan osittain teräksinen ja puisella perällä varustettu (toisin kuin ennakkokuvissa). Jättiläisen massa lienee noin 7,5 kg, joka jää merkittävästi esikuvan 11,6 kilogrammasta. Jälleenmyyntihinnan uumoillaan asettuvan noin 510 dollariin, joka olisi merkittävästi vähemmän kuin yhdelläkään muista MG-replikoista. Huhujen mukaan ase saatetaan julkaista joulumarkkinoille joulukuussa, mutta tästä ei ole mitään takeita.
PÄIVITYS 7.9.2009: Uutisen yhteydessä julkaistut kuvat paljastuivat Lekan sivustolta kopioiduiksi. Todellista tietoa AGM:n mahdollisesta MG-42:sta ei siis ole.
![]() |
![]() |







